Dlaczego lalki są pożyteczną zabawką dla dzieci?

Często błędnie uważa się, że zabawa lalkami to coś dla dziewczynek, natomiast chłopcy bardziej lubią samochody czy piłki. Ale to nic innego jak stereotyp stworzony przez dorosłych, bo dzieci mogą się bawić jak chcą i czym chcą. Zabawki są narzędziami do zabawy i dzieci mogą  wybierać te, którymi chcą się bawić, bez etykietowania ich jako „zabawki dla chłopców” lub „zabawki dla dziewczynek”.  Każde dziecko ma swoje preferencje, jeśli chodzi o zabawę i wybór zabawek, a nawet może mieć etap, w którym lubi bawić się jedną zabawką bardziej niż inną, niezależnie od płci.

Ale dzisiaj mówimy o jednym rodzaju zabawki w szczególności: lalki dla dzieci, które są tak popularne zarówno wśród chłopców, jak i dziewcząt. Występują one w ogromnej różnorodności i z wszelkimi akcesoriami, takimi jak wózki, hamaki, krzesełka do karmienia, zestawy do karmienia, zestawy lekarskie do opieki nad nimi, jeśli zachorują, ubranka do ubierania ich itp.

Te urocze zabawki bardzo korzystnie wpływają na rozwój dzieci, niezależnie od tego czy są to chłopcy czy dziewczynki. Ich zalety są niezwykłe, ponieważ promują umiejętności i kompetencje, które są naprawdę ważne dla ozwoju dzieci. Na przykład:

Pomagają rozwijać empatię

Zabawa lalkami sprawia, że dzieci rozwijają empatię, ponieważ każą im postawić się na miejscu drugiej osoby. Przyczynia się również do rozwoju umiejętności społecznych, takich jak przywiązanie, troska o innych… Są to zabawki, które zachęcają do dawania uścisków, pocałunków, zapewnienia opieki. Czasami ta lalka staje się dla dziecka tak istotna, że staje się obiektem przywiązania, który towarzyszy mu wszędzie i który jest mu potrzebny do spania.

Lalki pobudzają wyobraźnię

Kiedy dzieci bawią się lalkami tworzą swój wyimaginowany świat, zanurzają się w nim. Poprzez zabawę odtwarzają codzienne sytuacje, które obecne są w domu lub w szkole, albo wymyślają nowe sytuacje, które sobie wyobrażają. Często tworzą fantastyczne historie, w których lalki stają się istotnymi bohaterami. Możesz pójść o krok dalej i zaproponować dziecku tworzenie własnych lalek. Więcej informacji w linku: https://www.raczej.pl/lalkarstwo-artystyczne-zmyslowa-pasja

Rozwijają umiejętności towarzyskie

Zabawa lalkami to zabawa, w którą dziecko może bawić się samo, ale zabawa jest szczególnie ciekawa podczas z innym dzieckiem. Choć gra nie jest prawdziwa, pozwala dziecku i towarzyszowi zabawy ćwiczyć prawdziwe umiejętności społeczne, takie jak rozpoznawanie, kiedy nasz przyjaciel udaje, czy jak reagować na różne reakcje emocjonalne drugiej osoby.