Jak uspokoić płaczące dziecko? Top 3 pewne sposoby

Płacz to sposób komunikacji malucha, do momentu, gdy nie opanuje mowy, zatem do pierwszego, a czasem i drugiego roku życia. Z czasem rodzic uczy się rozpoznawać nastroje dziecka i przyczyny płaczu. Najpierw jednak musi poznać „instrukcję obsługi” malucha. W końcu może płakać z rozmaitych powodów. Może doskwierać mu głód, może być niecierpliwe, może odczuwać dolegliwości bólowe albo może mu się po prostu nudzić. Niektóre dzieci są high need i potrzebują stałej obecności rodzica, zwłaszcza mamy. Poznajcie top 3 skuteczne sposoby, jak uspokoić płaczące dziecko.

Dlaczego dziecko płacze? Kiedy należy udać się do pediatry?

Ząbkowanie, bolesne kolki, zaparcia, biegunki, infekcje – wszystkie te dolegliwości powodują dziecięcy płacz, bo jakoś musi zakomunikować, że jest mu w danym momencie źle. Nie każdy stan wymaga natychmiastowej wizyty u pediatry. Nawet przy podwyższonej temperaturze można spróbować najpierw ją po prostu zbić, stosując okłady. Gdy jednak dolegliwości dziecka nie mijają bądź pojawia się gorączka powyżej 38 stopni, trzeba koniecznie udać się do lekarza. Płacz malucha może być związany z infekcją, z którą walczy jego organizm, osłabienie i dolegliwości bólowe, a także katar czy kaszel wpływają na to, że maluch staje się niespokojny i dużo płacze.

Sposób nr 1: kołysanie, masowanie, śpiewanie, tulenie – gdy dziecko potrzebuje bliskości

Najbardziej podstawową metodą uspokojenia dziecka jest po prostu kołysanie, masowanie jego plecków i karku, śpiewanie mu kołysanek oraz tulenie do ciała. Bliskość skóry mamy zwykle uspokaja dziecko. Jeżeli podstawowa metoda w złożonym zestawie zadziała, to znaczy, że maluchowi po prostu brakowało bliskości i przytulenia. Wtedy także może zanosić się płaczem, a sposób na jego uspokojenie jest stosunkowo prosty. Aby maluch spał dłużej można jeszcze wykorzystać misia-szumisia, który imituje dźwięk wód płodowych, bicia serca czy szumu fal.

Sposób nr 2: kąpiel z olejkami eterycznymi, gdy jest marudne

Płacz jest czasami wynikiem po prostu niezadowolenia dziecka. Tak samo jak my mamy gorsze i lepsze dni, również dziecko jednego dnia jest pogodne, a drugiego marudne. Dobrym sposobem na płaczliwe dziecko jest kąpiel. Warto decydować się na kąpiel niemowląt z olejkami eterycznymi, które mogą koić układ nerwowy dziecka i wprowadzać je w lepszy, bardziej błogi nastrój. Oczywiście, by kąpiel spełniła swoje zadanie, należy wybrać odpowiednie produkty do kąpania dla niemowląt w Babyville.pl. Warto wiedzieć, jakie olejki do kąpieli się sprawdzają. Otóż dobre działanie ma olejek lawendowy, a także rumianek. Oczywiście warto wybrać również zabawki do kąpieli i zafundować dziecku mały spektakl, to także może spowodować, że przestanie w końcu płakać. Warto pamiętać o odpowiedniej temperaturze kąpieli, czyli 36 stopniach. Jednocześnie zaraz po kąpieli maluszka trzeba wysuszyć przewinąć i ubrać, aby nie marznął.

Sposób nr 3: zabawianie dziecka, czyli grzechotki, książeczki i zabawki interaktywne – gdy maluchowi się nudzi

Czasami płacz jest wyrazem tego, że dziecku zwyczajnie się nudzi. Taki stan może już dotyczyć nawet kilkumiesięcznego dziecka, które potrzebuje nie tylko opieki, miłości, ale i jak najwięcej uwagi. Gdy nie dostaje jej wystarczająco, to manifestuje swoje niezadowolenie właśnie przez płacz. Wtedy rodzic dwoi się i troi, by zapewnić mu rozrywkę. Warto zawsze mieć w zanadrzu grzechotki, ale i książeczki i zabawki sensoryczne, np. uciekające, za którymi raczkujący brzdąc będzie podążał. Już dla kilku miesięcznego dziecka warto kupić książeczkę z obrazkami i dużo do niego mówić, gdy nie śpi. Takie dziecko czuje się odpowiednio zaopiekowane, zatem przynajmniej z powodu nudów i braku kontaktu nie będzie płakać.

Uspokojenie płaczącego dziecka często jest wyzwaniem. Gdy jedna metoda nie pomaga, trzeba szukać innej. Gdy maluch płacze należy zacząć od sprawdzenia jego pieluszki. Wystarczy przybliżyć nos, by stwierdzić, że się załatwiło i trzeba je przewinąć. Gdy to nie jest powód płaczu, to być może maluch jest głodny. Zatem trzeba spróbować go nakarmić. Kiedy i to nie pomaga trzeba przejść do ofensywy czyli intensywnej zabawy, a następnie, gdy już zmęczy się malucha, wyciszyć go, umyć i położyć spać.