Zabawy wspierające rozwój dziecka

dziecko

Prawidłowy rozwój dziecka to długotrwały proces wymagający wsparcia rodziców oraz opiekunów. Każda zabawa czy swobodna aktywność dziecka ma duże znaczenie i może mieć realny wpływ na konkretne obszary funkcjonowania. Rodzice pragnący wesprzeć swoją pociechę decydują się na różnego rodzaju zabawki i akcesoria.

Przedmioty o szerokim zastosowaniu, dzięki którym maluch może rozwijać swoją kreatywność oraz wyobraźnię twórczą powinny stanowić największą część zbioru wszystkich zabawek. Warto zainwestować również w zabawki rozwijające motorykę małą i dużą, gdyż są to kluczowe obszary rozwoju małego dziecka w pierwszych latach jego życia. Prawidłowym nazywa się bowiem rozwój psychoruchowy. Dzieci do osiągnięcia wieku kilku lat zdobywają wszystkie umiejętności poprzez ruch.

Na początku jest to pełzanie do zabawek lub rodziców wyciągających ręce. Następnie dziecko uczy się raczkowania, aby po pewnym czasie stanąć o własnych siłach i zrobić pierwsze kroki. Zabawki powinny być na tyle interesujące, aby zachęcały dziecko do ruchu i sięgania po nie własnymi rączkami. Na dalszych etapach warto inwestować w zabawki edukacyjne, dzięki którym maluchy uczą się zupełnie nowych rzeczy i poznają otaczający je świat. Rola rodziców i opiekunów jest bardzo istotna.

Organizowanie i planowanie zabaw dla dziecka bezpośrednio wpływa na proces rozwoju. Jednocześnie należy jednak zachować pewien umiar i nie oferować dziecku aktywności przekraczających jego aktualny etap rozwoju. Wartościowy jest także czas, w którym dziecko się nudzi, a dzięki temu wytęża swój umysł, aby wymyślić zupełnie nową zabawę. Zabawa jako podstawowa aktywność każdego dziecka stanowi przepustkę do świata i pozwala zrozumieć procesy w nim zachodzące. Dzieci najchętniej naśladują dorosłych, tym samym ucząc się funkcjonowania w społeczeństwie.

Świetną opcją na rozwój dziecka może być także zwiedzanie ciekawych miejsc, jak na przykład najlepsze atrakcje Lubomierza.