Czy dzieci powinny przechodzić na dietę?

Dorośli cały czas próbują nowych diet i nic im nie jest, ale w przypadku dzieci sprawa może być znacznie bardziej skomplikowana. Działają one w zupełnie innym trybie. Większość z nich spala ogromne pokłady energii zarówno na aktywności fizycznej, jak i podczas myślenia w szkole. Jeśli pojawia się u nich nadwaga, to zapewne ma to podłoże w źle dobranych produktach albo problemach o podłożu psychicznym.

Dziecko ma inne zapotrzebowanie kaloryczne, niż dorosły

Myśląc o diecie dla dziecka, trzeba pamiętać, że jego organizm potrzebuje czego innego, niż dorosłej osoby. Świetnie widać to w artykule dotyczącym odżywiania u dzieci na stronie www.dylemat.pl w dziale zdrowie. Dzieci mają znacznie mniejsza zapotrzebowanie kaloryczne, a mimo to rodzice często nakładają im poważne porcje jak dla kolejnego członka rodziny albo oczekują od nich, że będą jedli dokładnie to samo, co dorośli. Dzieci inaczej czują smaki i potrzebują w swojej diecie innych składników. Jeśli twoje dziecko ma nadwagę, to nie każ mu od razu schudnąć. Zastanów się, czy w sposobie, w jaki go karmisz, coś jest nie tak, Może wystarczy bardziej dostosować się do dziecka i problem sam zniknie.

Dzieci wciąż dojrzewają i rosną

Dzieci nie są jeszcze w pełni wykształconymi dorosłymi. Dziś możemy powiedzieć spokojnie, że jedzenie warzyw i owoców jest dla nich ważne, bo są bogate w minerały i cukry potrzebne do rozwoju, ale w tym samym czasie ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, czy odchudzanie im nie zaszkodzi. Z takimi decyzjami lepiej poczekać, aż dziecko przestanie rosnąć i dojrzewać. Do tego czasu odchudzanie może znacznie zahamować jego rozwój, zarówno w sensie fizycznym, jak i psychicznym. Nawet jeśli teraz nasze dziecko je naszym zdaniem za dużo, to w dorosłości wszystko może się ustabilizować.

Dziecko samo powinno decydować o swojej figurze

Dziecko nie powinno być uczone przez dorosłych, jak ma jeść. Samo powinno wypracować sobie zdrowe nawyki odżywiania, nawet jeśli nam się to nie podoba. Dziecko musi nauczyć się słuchać swojego organizmu i wychwytywać te produkty, w których znajdują się potrzebne mu akurat składniki. Jeśli nie będziemy się w to wcinać, to po okresie dojrzewania nasza pociecha będzie miała zdrową i zadbaną sylwetkę. Jeśli tak się jednak nie stanie, będziemy mogli pomóc odkryć jej, gdzie leży przyczyna. To mogą być problemy psychiczne, choroby albo alergie. Nie każmy od razu przechodzić jej na niskokaloryczną dietę.