Jak dzieci odczuwają lęk przed samotnością?

Lęk przed separacją jest formą wysokiego napięcia lub stresu, które są spowodowane nieuchronnym wydarzeniem lub wcześniejszymi doświadczeniami, które wymagają, aby ofiara znalazła się w sytuacji, w której musi być oddzielona od obiektu lub osoby, do której jest szczególnie przywiązana.

Samotność u dzieci – podstawowe informacje

Najczęściej obserwuje się to u nastolatków i dzieci, które łatwiej przywiązują się do zabawek i członków rodziny niż dorośli. Komfort znajomego przedmiotu lub osoby powoduje zwiększone pobudzenie na myśl, że będą musieli z niego zrezygnować, co może skutkować objawami lęku trwającymi do czterech tygodni. Zwykle jednak objawy mijają w ciągu zaledwie kilku tygodni. Należy jednak zauważyć, że rzeczywiście zdarzają się przypadki, w których objawy po prostu utrzymują się lub mogą nawet narastać.

Typowe objawy, które odczuwają nastolatki i dzieci, to emocje intensywnego niepokoju, zwiększone trudności ze snem, napady złości, koszmary senne związane z odseparowaną osobą lub obiektem oraz rodzaj tęsknoty za domem. Nie wszystkie objawy są jedynie psychiczne, ponieważ mogą wystąpić różne reakcje psychosomatyczne, takie jak zawroty głowy, bóle głowy, bóle brzucha i wymioty. Zazwyczaj objawy lękowe pojawiają się najczęściej podczas zakłócania typowej rutyny dziecka. Na przykład, jeśli dziecko rozpoczyna naukę w nowej szkole, czy to po raz pierwszy, czy po przeniesieniu, może odczuwać wiele z tych objawów lękowych.

Oczywiście uczucia mogą się również pojawić, gdy dziecko zostanie zmuszone do przeprowadzki do nowego domu, zwłaszcza jeśli jest to nowe miejsce, takie jak miasto lub kraj. poważne zmiany w stylu życia dziecka mogą również antagonizować uczucia lęku przed separacją, takie jak rozwód, ponieważ osoba tęskni za obecnością rodzica, z którym obecnie nie mieszka. Obserwacja jest pierwszym zalecanym etapem leczenia. Rodzicom mówi się, aby obserwowali i określali, jak długo dzieci muszą przystosować się do nieobecności ich obiektu i nowego otoczenia. Jeśli nic nie wskazuje na to, że lęk ma ustąpić, wysoce zalecana jest profesjonalna pomoc, zwłaszcza jeśli stan wydaje się pogarszać. Zazwyczaj podawana jest seria testów i pytań w celu ustalenia, czy objawy wymagają pomocy medycznej.

Ocena jest często zalecana, gdy dziecko aktywnie stara się unikać.

Zintegrowanie się w działaniach społecznych z innymi w swoim otoczeniu niezależnie od czasu tam spędzonego. Z pomocą rodziców i innych dorosłych dzieci mogą z czasem zminimalizować wpływ lęku. Ważne jest, aby zrozumieć, że wśród napędzających uczuć lęku przed separacją znajduje się lęk przed oddzieleniem od czegoś, z czym dziecko jest blisko związane, na przykład z rodziną i przyjaciółmi, dlatego ważne jest, aby pomóc dziecku przezwyciężyć te zmartwienia i lęki.

Więcej artykułów o wychowywaniu dzieci, a także psychice i relacjach międzyludzkich, znajdziesz w serwisie https://www.mozliwe.pl/.